Problemy zdrowotne związane z układem mięśniowo-szkieletowym są we współczesnym świecie dość powszechnymi dolegliwościami, na które skarży się coraz więcej osób, nie tylko starszych. Chociaż nie zawsze oznaczają poważne kłopoty z kręgosłupem, to jednak potrafią przyczynić się do pogorszenia jakości życia. Nierzadko czynią osoby cierpiące na uporczywy ból krzyża bądź pleców niezdolne do wykonywania codziennych obowiązków, a nawet uniemożliwiają pracę zawodową. Ponadto należy mieć również na uwadze fakt, iż schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego są przeważnie spowodowane nadmiernym obciążeniem ciała, do czego przyczynia się nasz tryb życia oraz zatrudnienie do ciężkich fizycznych robót.
Krótka charakterystyka
Ból krzyża to potoczne określenie na ból zlokalizowany w dolnej partii kręgosłupa, a ściślej: jego odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Jego czynniki sprawcze odnoszące się do poważnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego, czasem trudno jest precyzyjnie stwierdzić, ponieważ na ogół nie jest on sygnałem poważnego schorzenia. Chociaż zdarza się i tak, że ból krzyża jest następstwem tzw. dyskopatii, która polega na uszkodzeniu dysku scalającego kręgi osi szkieletu. To wynik przebiegającego procesu zwyrodnieniowego, który obejmuje rdzenie kręgów. W znacznej części przypadków jest rezultatem mechanicznego urazu struktur kręgosłupa wskutek wrodzonych defektów budowy anatomicznej ciała, nieprawidłowej postawy czy postępującej osteoporozy. Rzadziej ból krzyża wskazuje na schorzenia reumatyczne czy nowotwory.
Metodyka leczenia
Wśród metod leczenia bólu krzyża można wyróżnić terapię zachowawczą oraz przeprowadzenie operacji. W pierwszym przypadku można go złagodzić ograniczając intensywną aktywność fizyczną oraz wykonywać rehabilitacyjne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, a także nie przesadzać z długim leżeniem w łóżku. Dawniej sądzono, iż odpoczynek w pozycji leżącej jest najlepszym sposobem na ból krzyża. Jednak badania dowiodły, iż długotrwałe unieruchomienie przynosi więcej szkody niż pożytku, ponieważ brak aktywności fizycznej nadmiernie osłabia mięśnie kręgosłupa. Aby znacząco zmniejszyć ból krzyża warto zastosować lekarstwa z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, choć w lekkich dolegliwościach zdecydowanie powinien wystarczyć paracetamol. W razie nie ustępowania bądź nasilenia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ustali konkretny czynnik sprawczy i zaleci rozpoczęcie właściwego leczenia, choćby w postaci przepisania mocniejszych środków przeciwbólowych.
więcej przeczytacie na stronie ----> bol krzyza, rwa kulszowa, lumbago...
Pozdrawiam Martyna Borowiecka